Clubhouse. Co to jest i do czego służy?

Od połowy lutego spędzam trochę czasu w nowej aplikacji na iOS – Clubhouse. Jest to nowa aplikacja społecznościowa oparta na komunikacji głosowej na żywo.

Coś więcej o Clubhouse.

To nowa sieć społecznościowa z aplikacją, która pozwala na tylko i wyłącznie głosową komunikację. Poza głosem jedyne treści to nasze zdjęcie profilowe oraz opis (bio), w którym możemy się przedstawić.

W chwili obecnej, aby wziąć udział w rozmowach na żywo należy założyć konto w aplikacji, która jest dostępna tylko na urządzenia iOS (iPhone / iPad). Profil założymy tylko jeśli mamy zaproszenie.

Co nam daje Clubhouse?

Na początek – można tam pozyskać wiele ciekawych informacji, nauczyć się czegoś nowego, czerpać z doświadczenia i historii innych. Przede wszystkim – możesz w prosty sposób nawiązać kontakt z nowymi ludźmi lub zaczepić tych, których znasz i obserwujesz. Tu jest o wiele łatwiej.

Clubhouse pomaga także w rozwoju marki osobistej. Oprócz tego, że w szybki sposób można trafić do wielu ludzi o podobnych do naszych zainteresowaniach to od razu można wciągnąć ich do merytorycznej dyskusji.

Jak zacząć?

Rejestracja rozpoczyna się od podania numeru telefonu, na który wcześniej otrzymaliśmy zaproszenie. Można także założyć konto bez zaproszenia, ale wtedy musimy poczekać aż ktoś z naszych znajomych obecnych na Clubhouse nas „zaakceptuje”.

Warto zwrócić uwagę podczas rejestracji na konta, które Clubhouse podpowiada nam do zaobserwowania. W chwili obecnej algorytm został poprawiony i powinniśmy dostawać profile, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami, zainteresowaniami naszych znajomych (wg książki adresowej) oraz naszą lokalizacją (kraj, język).

Gdy staniemy się już pełnoprawnymi użytkownikami Clubhouse mamy dostęp do zaangażowanej i wartościowej społeczności. Możemy dołączać do pokojów tematycznych oraz klubów, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Jak korzystać z Clubhouse?

Po wejściu w aplikację pierwszym widokiem jest „korytarz”, z którego możemy wejść do interesującego nas pokoju.

Widok główny aplikacji. Korytarz.
Widok pokoju.

Pokój to miejsce, w którym toczą się rozmowy. Podzielony jest na scenę i widownie. Na scenie są ludzie, którzy mają możliwość nadawania. Przy niektórych osobach można zobaczyć zielone kółka z gwiazdkami – są to moderatorzy. Po wejściu do pokoju automatycznie trafia się na widownię. Jeśli chcemy zabrać głos w dyskusji należy kliknąć „łapkę” w prawym dolnym rogu i po akceptacji przez moderatora mamy głos. Warto pamiętać, że po wejściu na scenę należy od razu wyłączyć mikrofon, żeby nie przeszkadzać aktualnie rozmawiającym.

Od pewnego czasu na Clubhouse są do dyspozycji kluby – miejsca zrzeszające ludzi o podobnych tematach – coś jak grupy na Facebooku. Klub można obserwować lub zostać jego członkiem. Oznacza to, że w „korytarzu” będą nam się wyświetlać pokoje w ramach klubu lub osób, które do klubu należą.

Chcesz dołączyć do Clubhouse?

Tak jak wspominałem – dostęp do aplikacji w tej chwili jest dostępny tylko na zaproszenia. Mam jeszcze kilka zaproszeń, ponieważ Clubhouse dodaje je aktywnym użytkownikom. Jeśli chcesz dołączyć – odezwij się do mnie – chętnie się podzielę. Niech będzie nas więcej! 😉

Jesteś już na Clubhouse?

Spotkajmy się tam: @webdudi!